Epifani Bayramı-Fener-Balat

Etkinlik Tamamlanmıştır!!
Fiyat
Etkinlik Tamamlanmıştır!!

Günlük Döviz Kurlarımız

 • 1 EUR = 34.85 TL
 • 1 USD = 32.57 TL

Neden Oasis ?

 • 35 Yıllık Tecrübe
 • Seyahat Dostunuz
 • Güvenilir Ödeme

Sorunuz mu var?

Hemen bizimle irtibata geçebilirsiniz. Uzman ekibimizle sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

+90 212 292 47 14

oasis@oasis.com.tr

1
6 Ocak 2024
Cibalikapı
Cibalikapı
Kontejan : 25
Detaylar

Noel'in 12. gününde kutlanan Epifani Bayramı, İsa'ya hürmetlerini sunmak adına gelen soylu Yahudi maguslar tarafından ziyarete gelindiği geceye denk gelir. Üç rahipten oluşan mecusiler, İsa'nın doğumunu görmek ve kutlamak amacıyla aynı gün Bethlehem'e gelir. Yapılan kutlama ve tebrik merasimi hem Ortodoks hem Katolik ekollerinde bir bayram olarak yerleşir ve günümüzde de devam eder. Ülkemizde 3. yüzyıldan itibaren kutlanmaya başlamış olan en büyük gayrimüslim bayramdır.

Tur Fiyatına Dahil Olan Hizmetler

 • Lisanslı Türkçe rehberlik
 • Kulaklık
 • Ziyaret yerleri bahşiş ve giriş bedelleri
 • Gezi kitapçığı

Tur Fiyatına Dahil Olmayan Bedeller

 • Öğle yemeği
 • Ulaşım

Öneriler

 • Rahat ve kalın giysiler
 • yürüyüş ayakkabıları
 • kadınlar için başörtüsü
Tur Programı

1. Gün 6 Ocak Cumartesi

EPİFANİ BAYRAMI/HAÇ ÇIKARMA TÖRENİ FENER-BALAT
 

Ortodoks Hristiyan dünyası için İsa’nın kutsal gelişinin ve vaftiz edilişinin kutlandığı 6 Ocak EPİFANİ (THEOPHANY) BAYRAMI çok önemlidir.
Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi bu kutlamayı Haliç’in sularına kutsal haç atıp bu haçın sudan çıkartılması töreniyle, Ermeni Ortodoks Kilisesi de Kutsal Doğuş ve Beliriş Yortusuyla kutlar.
09:30’da Haliç turumuzu yapmak ve bu ilginç törene şahit olmak üzere CİBALİ’deki Kadir Has Üniversitesi’nin (1884’de kurulmuş olan Reji İdaresi Cibali
Tütün Fabrikası) önünde buluşuyoruz. Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Orhan Kemal’in romanlarında ve öykülerinde geçen Cibali, Alpay’ın meşhur 'Fabrika Kızı' şarkısıyla da bizlere seslenir.
Turumuza, şehir surlarının Haliç tarafındaki günümüze kadar ayakta kalmış iki kapısından biri olan Cibali Kapısından geçerek 8.yy’da Aya Theodosia Kilisesi olarak yapılmış ve 15.yy sonunda camiye çevrilmiş olan Gül Camisii'ni ziyaret ederek başlıyoruz. Yakındaki Küçük Mustafa Paşa Hamamının yanından yürüyerek ana yola iniyor, yüksek duvarların ardındaki, şimdilerde girişi yol seviyesinin altında kalan Aya Nikola Kilisesi’ni ziyaret ediyoruz.
Haliç surlarındaki kapılardan günümüze ulaşan ikinci kapı olan Aya Kapısında Sekbanbaşı Abdurrahman Türbesi ve Cumhuriyet Çeşmesini görerek günümüzde satılığa çıkmış bir Mimar Sinan eseri, Ayakapı Hamamının yanından yürüyerek Dr. Sadık Ahmet Caddesi üzerindeki Aya Yorgi Kilisesi olarak Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne gidiyoruz. Patrikhane’deki Litürjik törenin bitmesinin ardından Patrik tarafından kutsanmak üzere denize atılacak haçın çıkartılacağı töreni izlemek üzere Haliç
kıyısına geçiyoruz. Tören sonrasında Demir Kilise olarak da bilinen Sveti Stevan Bulgar Kilisesine gidiyoruz.

Voyvoda Caddesi civarında keyifli atıştırmalık ve yemek yenilebilecek çeşitli kafe ve restoranlar mevcuttur.

Yemek sonrasında 1454 yılından beri eğitimini kesintisiz sürdüren Kırmızı Mektep ve 13.yy’dan itibaren kilise olarak varlığını devam ettiren Moğolların Meryemi Kilisesi (Kanlı Kilise) ziyaretini tamamlayıp Dimitri Kantemir’in (Eflak) Vlah Sarayı’nın yanından Çıfıt Çarşına iniyoruz. İyileştirici gücüne inanılan ve her yıl Eylül ayının ikinci hafta sonu yapılan ayinlerle her inanıştan insanın akın ettiği, Başmelek Mikael ve Cebrail’e adanan
içinde ayazması da mevcut olan Ermeni Ortodoks Surp Hıreşdagabet Kilisesi’ni ziyaret ederek turumuzu sonlandırıyoruz.

Bu turumuzda sizlere İstanbul üzerine tecrübeli rehberlerimizden Fatoş Yalman eşlik edecektir.

Oteller
Resimler