Mardin-Midyat

Etkinlik Tamamlanmıştır!!
Fiyat
Etkinlik Tamamlanmıştır!!

Günlük Döviz Kurlarımız

 • 1 EUR = 17.56 TL
 • 1 USD = 16.99 TL

Neden Oasis ?

 • 30 Yıllık Tecrübe
 • Yolda bırakmaz
 • Güvenilir ödeme

Sorunuz mu var?

Hemen bizimle irtibata geçebilirsiniz. Uzman ekibimizle sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

+90 212 292 47 14

oasis@oasis.com.tr

3
13-15 Mayıs 2022
İstanbul
İstanbul
Kontejan : 20
Yaş Sınırı : 85
Detaylar

Bu turumuz için kayıtlar dolmuştur. İlginiz için teşekkürler...!!!

Kişi Başı 4500 TL

Tek Kişi farkı 1050 TL

Kesin kayıt için 1000 TL ön ödeme alınmaktadır. 

Tarih öncesi çağlardan itibaren medeniyetin yeşermeye başladığı Kuzey Mezopotamya'nın önemli yerleşim yerlerinden Mardin, Midyat ve Diyarbakır'ı tanımaya gidiyoruz.  Tarihi, kültürel, dini ve gastronomik miras zenginliği ile öne çıkan bölgenin en önemli korunmuş kentleri Mardin ve Midyat  yanısıra Pers-Helenistik ve Roma dönemlerinin önemli antik kenti, Dara ve bölgenin en iyi korunmuş Mitra tapınağının yer aldığı Zerzevan Kalesi gezilecek yerler arasındadır.

 

 

Tur Fiyatına Dahil Olan Hizmetler

 • Mardin eski şehir merkezinde Izala Otelde 2 gece oda-kahvaltı konaklama,
 • Yerel lokantalarda üç öğle yemeği
 • Yerel bir Mardin Lokantasında bir akşam yemeği
 • Cerciş Murat Paşa konağında bir akşam yemeği
 • THY ile İstanbul-Mardin ve Diyarbakır-İstanbul gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Özel araçla ulaşım,
 • Tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri,
 • Türsab Zorunlu Seyahat Sigortası,
 • Oasis Turizm uzman rehberlik hizmeti,

Tur Fiyatına Dahil Olmayan Bedeller

 • Fiyata dahil olan yemekler sırasında alınan alkollü ve alkolsüz içecekler,
 • Şahsi harcamalar
 • Fazla bagaj ücreti

Öneriler

 • Rahat giysiler ve yürüyüş ayakkabıları
 • Covid19 Aşılarınının tamamlanmış olması
 • Otobüste maske ve mesafe
 • Güneş gözlüğü ve kremi
Tur Programı

1. Gün İstanbul (IST) – Mardin

Saat 05.00’da İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. Bagaj ve bilet işlemlerimizin sonrasında TK 2674 sefer sayılı uçuş ile saat 06.40’ta Mardin’e hareket ediyoruz. Saat 08.25’te varışımız ardından Mardin turumuza Kasımiye Medresesini ziyaret ile başlayıp,  Şehidiye Medresesi, Kırklar Klisesi, Mardin Müzesi’ni ve Sakıp Sabancı Kent Müzesi’ni ziyaret ederek devam ediyoruz. Sultan Sofrasında alacağımız öğle yemeğimizin ardından adım adım Mardin gezisine devam ediyoruz; Zinciriye Medresesi, Ulu Cami, Latifiye Camisi, Meryem Ana Kilisesinin görülmesini takiben Mardin Kalesinin görülmesi ve Mardin Çarşısı’nda bir yürüyüş ile turumuzu tamamlıyoruz. Akşam yemeğimiz Bağdadi lokantasında yerel mönü ile alınacaktır.

2. Gün Anıtlı-Midyat – Beyazsu

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, ilk durağımız Midyat'ın eski ismi ''Hah'' olan tarihi Anıtlı Köyü. Anıtlı Köyünde 2000 yıllık Meryem Ana Kilisesini ziyaret ediyoruz. Midyat’ın meşhur gümüşçülerin de alışveriş imkanı bulduktan sonra “Sıla” dizisinin çekildiği Midyat Konukevi`ni gezmeye başlıyoruz. Üç katlı konağın taş işçiliği gerçekten büyüleyici. Ama gerçek güzellikler terasa çıktığınızda karşınıza çıkacak. Panoramik Midyat manzarasına doyamayacaksınız.

Gezimiz sonrasında çölün ortasında bir vahayı andıran Beyazsu’ya ulaşıyoruz. Burada vereceğimiz çay molasının ardından dünyanın en eski manastırlarından biri olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Manastırın temelleri Savurlu Mor Smuel ile Kartminli Mor Şemun tarafından 397 yılında atılmış 615 ve 1049'da Metropolitlik Merkezi olan manastırda, Kral Arcadius (395-408) zamanında Mor Şemun tarafından barınma ve dua yerleri yapılmıştır.

Öğlen yemeğimiz Midyat'ın ünlü esnaf lokantası Cihan'da alınacaktır. Öğleden sonra Kral Theodosius (408-450) çağında lahitlerin konacağı abide evi, Meryemana Kilisesi, Resuller Kilisesi, Kırkşehit Kilisesi, Mor Smuel Mabedi, kral kızı Theodora'nın Mor Smuel tarafından iyileştirilmesi nedeniyle Theodora Kubbesi, Mor Şlemun Mabedi yapılmıştır.

Midyat turumuzun ardından akşam yemeğimizi ve konaklamamızı yapmak üzere Mardin’e dönüyoruz. Akşam yemeğimiz Cercis Murat Konağında  alınacaktır.

3. Gün Mardin – DARA – ZERZEVAN KALESİ - Diyarbakır - İstanbul

Otelde yapacağımız kahvaltı sonrası, Mardin’i gezmeye devam ediyoruz. İlk olarak Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret ederek başlıyoruz. Ardından Dara Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Kazıları devam eden bu antik kent, Roma İmparatorluğunun Küçük Asya topraklarının sınır kenti olarak önemli bir konuma sahipti. Dara’nın mimarisi Ürdün’de bulunan Petra ile benzerlik göstermektedir. Yapı yekpare kayalar oyularak yapılmıştır.

Dara'dan güneydoğu Anadolu'nun kadim kenti Diyarbakır'a geçiyoruz. Yol üzerinde Çınar ilçesi yakınlarındaki Zerzevan Kalesini geziyoruz. Roma dönemi Anadolu'da yaygın olarak tapınılan Mitra dininin önemli tapınaklarından birinin yer aldığı Kale'de kazılar halen sürmektedir. Diyarbakır'a varışta  eski bir hamamın restorasyonu ile hizmete açılan Fırıncı Lokantasında geç bir öğle yemeği alıyoruz. Daha sonra kısa bir Diyarbakır turu yaparak surları ve yeni restore edilmiş Sur semti ve İç Kale görüyoruz. Akşam Diyarbakır Havalimanı’na transfer ve TK2607 sefer sayılı uçuş ile saat 19.45’te İstanbul Havalimanı’na hareket ediyoruz. 21.50 İstanbul'a varış.

Oteller

Izala Otel

Asur krallarından I. Adat Ninari ve oğlu I. Salamsar'dan kalma kitabelerde "Kaşiari Dağları" diye sözü edilen bölgenin, Mardin - Midyat, yani Tur - Abdin çevresi olduğu bilinmektedir. Bu bölgeyle ilgili diğer bir coğrafi terim olan "İZALA" ise o dönemden kalmadır. Çivi yazı tabletlerde ve daha sonraki Roma ile Bizans kaynaklarında, Mardin ve civarı için ‘’İZALA’’ terimi kullanılmıştır. Otele bu nedenle yörenin antik adı verilmiştir.
 
Konumu itibariyle Eski Mardin diye adlandırdığımız sit alanında, birçok tarihi mekanlara yürüme mesafesinde ve mekanlarla iç içe olan İzala Hotel, misafirlerini, “butik özel tasarım oteli özelliği” ile hem kendisini hem de özel ve tarihi şehir Mardin'i keşfetmek için yolculuğa çıkarıyor.
 
Mimari dokunuşlarla hayat bulmuş dekoru ve mimarisi, misafirlerine Mardin’de eşsiz bir “özel tasarım butik otel” deneyimi sunuyor.
 
İzala Hotel, Mardin’in tarihi ve görsel değerlerinden olan Medeniyet Taşı olarak da kabul edilen Mardin Taşı'yla nakış nakış işlenmiştir. Mardin kültürünü yansıtan, bitki köklerinden yararlanılarak elde edilen kök boya ile renklendirilmiş ahşap tavanlar ile otel misafirlerini tarihi bir  yolculuğa davet ediyor.
Resimler